Zgodnie z nowymi przepisami odpady powstałe podczas robót budowlanych nie będą już zaliczane do odpadów komunalnych.
W art. 3 Dz. I Ustawy o odpadach wprowadzono definicję odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Przez odpady budowlane i rozbiórkowe rozumie się odpady powstałe podczas robót budowlanych. Zgodnie z nowymi przepisami odpady te nie będą już zaliczane do odpadów komunalnych (również te powstałe podczas prac budowlanych w gospodarstwach domowych).
Znowelizowane przepisy nakazują selektywne zbieranie oraz odbieranie ww. odpadów, z podziałem co najmniej na:
- drewno,
- metale,
- szkło,
- tworzywa sztuczne,
- gips,
- odpady mineralne, w tym beton, cegłę, płytki i materiały ceramiczne oraz kamienie.
Obowiązek ten nie będzie dotyczył gospodarstw domowych. Odpady budowlane i rozbiórkowe, które nie zostały zebrane i odebrane w sposób selektywny, podlegają sortowaniu co najmniej na: drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips, odpady mineralne, w tym beton, cegłę, płytki i materiały ceramiczne oraz kamienie.
Nadal obowiązek prowadzenia ewidencji odpadów nie dotyczy osób fizycznych, a zatem również odpadów budowlanych i rozbiórkowych pochodzących z robót budowlanych prowadzonych przez osoby fizyczne niebędące przedsiębiorcami.
Za nieprowadzenie selektywnej zbiórki odpadów budowlanych zgodnie z znowelizowanymi przepisami grożą administracyjne kary pieniężne. Administracyjna kara pieniężna wynosi nie mniej niż 1000 zł i nie może przekroczyć 1 000 000 zł.