Opłata recyklingowa – nowy obowiązek od 2024 roku.

W poniedziałek 11 grudnia opublikowano rozporządzenia do ustawy tzw. SUP i ROP (single use plastics, rozszerzona odpowiedzialność producenta, dostęp online:

Link do Rozporządzenia

Które wprowadzają nowe opłaty za jednorazowe kubki, pojemniki na żywność z tworzyw sztucznych, paczki i owijki na żywność.

Nowe podatki będą dotyczyły również innych produktów zawierających plastik (np. podpasek, balonów, reklamówek, czy też wyrobów tytoniowych zawierających filtry).

Od 1 stycznia 2024, sklepy, hurtownie, punkty gastronomiczne, wytwórnie żywności cateringowej, restauracje a także przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż przez urządzenia vendingowe (automaty z kanapkami, na kawę) będą miały obowiązek doliczać do ceny produktu dodatkowe opłaty.

Opłata konsumencka (Dz.U. z 2023 r. poz. 2679)
Zgodnie z § 1 Rozporządzenia, stawki opłaty “konsumenckiej” od użytkownika końcowego za sztukę produktu jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych będącego opakowaniem wynoszą:

  1. 0,20 zł – w przypadku kubków na napoje, w tym ich pokrywek i wieczek;
  2. 0,25 zł – w przypadku pojemników na żywność, w tym pojemników takich jak pudełka, z pokrywką lub bez, stosowanych w celu umieszczania w nich żywności, która jest:
    1. przeznaczona do bezpośredniego spożycia, na miejscu lub na wynos,
    2. zazwyczaj spożywana bezpośrednio z pojemnika oraz
    3. gotowa do spożycia bez dalszej obróbki, takiej jak przyrządzanie, gotowanie c